2024. 09. 09.

„Senkit nem szabad azért bántani, mert nincs párja, vagy nincs gyereke!” – interjú Skrabski Fruzsinával

„Mi nem azt mondjuk, hogy mindenki szüljön, hanem azt: aki amennyi gyereket szeretne, annyi szüléssen is meg” – mondta a 777-nek adott interjújában Skrabski Fruzsina édesanya, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom vezetője. A friss kutatások azt mutatják, hogy a magyar fiatalok most is két-három gyereket szeretnének, és a 90 százalékuk házasságban szeretne élni, mégis szinte minden családból hiányzik egy vágyott gyerek. Skrabski Fruzsinával – aki újságíró, filmrendező, producer is – hitről, lombikról, a családjainkból hiányzó testvéreinkről beszélgettünk.

Mélyen hívő katolikusként gyakran beszélsz a hitedről. Vissza tudsz emlékezni, mi volt az első istenélményed, hogyan kezdett kibontakozni benned a Jóistennel való kapcsolatod?

Mindig ölelgettem a fákat, szerettem fára mászni. Nagyon furcsa, hogy a fák kötöttek össze Istennel, de akkor éreztem azt, hogy ég és föld között vagyok. Nagyon vallásosak voltak a szüleim, okosan vallásosak. Apukám rengeteget foglalkozott a hit kérdéseivel, és beszélt velünk erről kicsi korunktól kezdve. Például már kamaszkoromban nagyon érdekelt a szűzen fogant Szűz Mária téma, erről sokat beszéltünk. Emlékszem, hogy apukámnak az volt az elmélete, hogy igazából, ami rossz, az egy nagy semmi, a jó meg a valami, és gyakorlatilag megszűnik létezni az az ember, aki sok rosszat követ el, és Istennel egyesül, aki sok jót tesz. Ez egy nagyon felfogható magyarázata volt az egésznek. A nővérem teológiát is végzett, én nagyon későn bérmálkoztam, a harmincas éveim végén, mert amikor 13-15 éves voltam, megkérdeztem a nővéremet, hogy szerinte bérmálkozzak-e. Azt mondta, hogy amíg szakállas bácsinak képzelem az Istent, addig ne. Én nagyon sokáig szakállas bácsinak képzeltem, úgyhogy nagyon sokáig nem bérmálkoztam.

Az apukám filozofikus volt, az anyukám meg nagy misztikus. Édesanyám mindig példákat mesélt az életéből, hogy érdemes imádkozni, mert a hitünk csodákat tesz. Intenzív kapcsolatot tartott fenn a szüleivel, főleg az anyukájával a túlvilágon, és mindig mondta nekem is: lehet, hogy fizikailag nincs nagymamám, de nyugodtan tudok vele beszélgetni; időnként felszóltam a nagymamának, hogy segítsen. És úgy éreztem, hogy válaszokat is kapok, ugyanígy egyébként az Istennel való kapcsolatomban is. Az első gyónásnál kérdezték, hogy reggel meg este imádkoztam-e, és zavarba jöttem, mert lehet, hogy nem mondtam el egy Miatyánkot, de én úgy éltem meg – gyerekkoromtól mostanáig – az életemet, hogy

hirdetés

gyakorlatilag egy folyamatos imában élek.

A szüleid – Kopp Mária és Skrabski Árpád – rengeteget foglalkoztak a magyar népesség testi-lelki egészségének kutatásával. Milyen útravalókat kaptál tőlük, milyen emlékeket őrzöl a gyerekkorodról?

Nagyon fontos volt a hitük, nem voltak bigottak. Apukám mindig azt mondta, hogy ha az embernek van egy egységes világképe, akkor nincsen, amire nem szabad gondolnia. Az ő kapcsolatukban az elsők voltak egymásnak, mi másodlagosak voltunk, de ezt nem volt nehéz megélni gyerekként, sőt jó volt. Azóta is azt gondolom, hogy anyaként az ember elsősorban maga kell jól legyen, és akkor a gyerek is nagyon jól érzi magát. Van ilyen mondás, hogy az apa akkor adja a legtöbbet a gyerekének, ha szereti az anyukát. A szüleim nagyon intenzív, nagy szeretetben éltek, abszolút szellemi partnerei voltak egymásnak. Apukám egy szenvedélyes fickó volt, hogy elszállt az agya – mert ha mondjuk a mamát valaki bántotta, akkor ő megy, és „felakasztja az első diófára” -, és akkor az anyukám mindig elkezdett sírni, hogy hát azt nem lehet elviselni, hogy ilyen agresszív ötletei támadnak, de nyilván ez benne volt a dinamikájukban. Nagyon szenvedélyesek voltak, és erről fontos beszélni, mert pont a keresztény családokban sokszor elég nagy a prűdség. Amikor anyukám vitt az esküvőmre, azt mondta, hogy a házasságban nagyon-nagyon fontos a szex, erre figyeljek oda.

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom kuratóriumi elnöke vagy, az édesanyádtól vetted át a vezetését. A Mozgalom céljáról, tevékenységéről és sikerességéről szeretnélek kérdezni.

Gyakorlatilag megörököltem, úgy éreztem, hogy nem halhat meg anyukámmal együtt ez a csodálatos dolog, amit ők elkezdtek. A Három Királyfinak egyetlen célja van, hogy megszülessenek a kívánt gyerekek. 2013-ban az összes parlamenti frakcióvezető aláírta a nyilatkozatunkat, tehát egy összpárti nemzeti minimum jött létre, ezzel nehéz szembemenni, mert mi nem azt mondjuk, hogy mindenki szüljön, hanem azt: aki amennyi gyereket szeretne, annyi szülessen is meg.

A Mozgalom a szüleid kutatásain alapszik, miszerint Magyarországon az emberek több gyereket szeretnének, mint amennyit végül vállalnak, szemben Németországgal, ahol a kívánt és megszületett gyerekek száma arányos. Tényleg ekkora a vágy a szülővé válásra nálunk?

Ez egy csodálatos dolog, és szerencsére az ő kutatásaik óta további kutatások is azt bizonyítják, hogy a magyar fiatalok, egyetemisták most is két-három gyereket szeretnének, és a 90 százalékuk házasságban szeretne élni. Mégis gyakorlatilag minden családból hiányzik egy vágyott gyerek.

Mik ennek az okai?

A fő ok, hogy nem találnak párt a fiatalok.

Nagyon sokan vannak egyedül, akik egyébként szeretnének családban élni, megházasodni.

A második ok, hogy félnek a szülői szereptől: ott vannak a rossz szülői minták, és attól félnek, hogy ők is egyedül maradnak két-három gyerekkel, apa nélkül, elszegényedve és dolgozva, és ezt nem akarják megismételni. Félnek elköteleződni. És csak a harmadik ok az anyagi és karrierrel kapcsolatos félelmük. Ezen próbálunk szemléletváltással segíteni. Szemléletformálásra és közösségépítésre van szükség, akkor születnek meg a kívánt gyerekek, ha minél több olyan közösség van, ahol úgymond menő gyereket vállalni.

Családbarát titulust nyerhetnek tőletek egyetemek, kórházak, köznevelási intézmények és vállalatok. De miért akarna például egy vállalat családbarát lenni?

Ezt mi is meg szoktuk kérdezni a cégektől. Iszonyatosan nagy verseny van a Családbarát Vállalat Díjunkért, és érdekes módon leginkább a multik között. Egész egyszerűen hiányzik a minőségi munkaerő, ezért változtatniuk kellett a cégkultúrán. Az az idő, amikor az ordító főnök agyondolgoztatta a munkaerőt, már lejárt. Ezzel a módszerrel már nem tudsz rendes profitot termelni, muszáj többet adni a munkavállalónak, nem csak anyagi értelemben.

Mit nyújt egy családbarát vállalat? Mi alapján ítélitek oda a díjat?

Akkor adunk díjat, hogyha a stratégiájukban benne van a családbarát attitűd, nem elég egy játszósarok, ezeknél a cégeknél kifejezetten támogatott, hogy gyereket vállalj. Gyakorlatilag amikor megtudod, hogy terhes vagy, szinte azonnal mondod meg a főnöködnek, együtt átbeszélitek: meddig szeretnél maradni, mikor szeretnél visszatérni, és abszolút támogatják, hogy amíg otthon vagy, képzéseken vegyél részt, majd előbb egy, majd két, három, négy órában térj vissza. Látjuk is, hogy egész nyáron napközis táborokat szerveznek a cégek, hogy a szülő, miközben dolgozik, tudja hova rakni a gyereket, és kismamáknak szóló integrációs program is létezik. Többféle rugalmas munkaidő vagy akár otthoni munkavégzés, ha beteg a gyerek. Ami nagyon lényeges, hogy a családbarát cégek nemcsak a családosoknak jók, hanem abszolút a fiataloknak, gyermekteleneknek is. Igazából ezeket családbarátnak hívjuk, de valójában humánus cégek, akik mellett van szabadidőd és megértőek a személyes problémáiddal.

Sok esetben a szülésélmény tántorítja el a nőket az újbóli várandósságtól. Indokolatlan beavatkozások, lekezelő bánásmód jellemezheti a szüléseket. A kórházakat hogyan tudja a Három Királyfi bevonni a célkitűzéseibe?

Maga, hogy a szülészet családbarát, mama-bababarát nagyon fontos, mert a negatív szülésélmény egyértelműen meghatározza a szülési kedvet. Bálint Balázs dolgozta ki azt a szülészeti protokollt, ami abszolút nő- és gyerekközpontú szüléséményt hozhat. De sajnos nagyon kevés helyen tartják be.

A szabad orvosválasztás megszüntetése egy fontos kérdés, mi próbáltunk harcolni a megmaradásáért.

És nyilván van egy csomó dolog, amihez neked – mint nőnek – jogod van.

A kompetenciavesztettség elkerülésére kellene koncentrálni?

Mi adtunk ki anya-, apa-, nagyszülő- és testvér-füzeteket. Amit a védőnők adnak a kismamáknak, abban nagyon jól leírjuk mindazt, hogy mihez van joguk. Ha felkészültek lennének ezekben a helyzetekben a kismamák, sokat tehetnének magukért. Például alapvetően jogod van ahhoz, hogy természetesen szüld meg a gyermeked – és ne császárral. Nyilván vannak extra körülmények, amikor nincs más lehetőség, mint a császármetszés, de azért sokkal több császár van, mint amennyi szükséges, és igenis, a szülés a nők számára meghatározó élmény. Fontos nekik, hogy – ha lehet – természetesen szülhessenek, jó körülmények között. A célunk az, hogy a szülés maradjon – amennyire lehet – kórházi körülmények között is természetes.

Ha már istenélményről beszéltünk: amikor születik egy gyermeked, az egy akkora csoda!

Nem maga a szülés, hanem amikor ott alszik, szuszog és meglátod az arcát…

Tíz évig küzdöttetek a férjeddel, hogy gyermeketek szülessen. Nehéz volt közben azért dolgozni, hogy mások a kisbabájukat a kezükben tarthassák, úgy, hogy neked ez akkor még nem adatott meg?

Nagyon jó, hogy így történt, emiatt nem voltam dölyfös. Akinek van nyolc vagy tíz gyereke, az könnyen mondja, hogy jaj, biztos azért nem szülsz, mert karriert építesz, vagy még nem akarsz. Akkor értettem meg ezt a kényszerszingliséget. Senkit nem szabad azért bántani, mert nincs párja, vagy nincs gyereke! Valószínűleg a szívünk mélyén mindegyikünk vágyik családra. Éppen azért voltam hiteles, mert teljesen őszintén tudtam beszélni arról, hogy én is vágyom gyerekre és nekem sem sikerül, pedig van hozzá férjem. Azt éreztem, hogy ha nekem mondjuk soha nem is lesz gyerekem, akkor is tettem azért, hogy másoknak legyen.

A Három Királyfi nem beszél az örökbefogadásról. Miért nem tágabb az állásfoglalás?

Böjte Csaba mondta nekünk, hogy kampányoljunk az örökbefogadás mellett. Bár nagyon fontosnak tartom, hogy örökbe fogadják a gyerekeket, én nem mertem örökbe fogadni, így én nem lennék hiteles.

Nagyon fontos, hogy a Három Királyfi a biológiai szülővé válást támogatja. Kutatások is bizonyítják, hogyha az embernek gyereke születik, az a legnagyobb önmegvalósítás, legkomolyabb egészségvédő faktor.

Egy boldog házasság, a vallásosság és ha megszületnek a gyerekeid, az a hosszan tartó boldogság és a lelki-testi egészség forrása is.

A férfiaknál kimutatták, ha van gyerekük és foglalkoznak velük, az többet ér, mintha nem dohányoznak, nem isznak, minden nap sportolnak. Anyukám erre azt mondta, hogy pelenkázz, tovább élsz!

A nők esetében ez hatványozottan igaznak értendő?

A nőknek nem annyira a gyerek vállalása, hanem a nagycsaládi szoros kapcsolatok a fontosak. Akkor vállalnak több gyermeket, ha az elsőknél kaptak társas támogatást. Nemcsak a férj, a nagyszülők, hanem például egy szomszéd is segíthet: vigyáz a gyerekre, bevásárol. Valahol mindenki felelőssége, hogy megszülessenek a gyerekek.

2014-ben édesanya lettél. Tíz év és végül egy lombik vezetett a sikerhez. A Katolikus Egyház és közted van egy egyet nem értés a témában. Mesélnél az általad támogatott etikus lombik mibenlétéről?

A lombik úgy történik, hogy hormonkezeléssel leszívnak petesejteket. Az nagy kérdés, hogy hányat termékenyítenek meg. Itt kezdődik az etikusság. A lényeg, hogy minden embriónak adj életesélyt. Nekem öt embrióm volt, három maradt életben, mindet beültették és egy létezik, de lehettek volna hármas ikrek. Van olyan, hogy beültetnek egyet, és marad négy, lefagyasztják és később visszamész érte, beülteted, így minden embrió bekerül a méhedbe. Hogy megtapad-e, azt már a Jóisten dönti el.

Van, amiben a lombikot ellenzőknek is igazat adsz.

A lényeg az, hogy ne kísérletezzenek az embriókkal, ne válogassák, ne semmisítsék meg! Minden egyes embrióért tényleg vissza kell menni. Nagyon fontos lenne különbséget tenni az etikus lombik és a nem etikus között. Én írtam ez ügyben levelet a pápának, nem kaptam választ, de nem adom föl. Igenis lehetne egy olyan rendszert kidolgozni, amit elfogad az Egyház, nagyon komoly kíséréssel, lelkivezetéssel. Nekem katolikus orvosom volt, a lelkiatyám is támogatott, elmentem Somfai Bélához, aki jezsuita szerzetes és bioetikus volt. Ő beszélt nekünk arról, hogyan lehet ezt etikusan csinálni. Mi sokáig nem is mentünk lombikra, nem ismertük az egésznek a működését, és ezért kizártuk. De amikor megy a kislányom elsőáldozónak, elsírom magam, mert nem hiszem, hogy a Jóisten nem akarta, hogy ő megszülessen.

Milyen – már ikonikusan a Három Királyfihoz társítható – kezdeményezésekbe lehet bekapcsolódni?

Rengeteg programot szervezünk fiataloknak – ruhacserétől a Társalgón át filmklubig -, érdemes böngészni a honlapunkon. Az egyik fő eseményünk a gyerekemelés. Világrekordot döntöttünk benne Londontól Párizsig, Magyarországon, bárhol. A bicikliemelésről vettük az ötletet. A másik a babazászló. Ne csak akkor legyen kint zászló, ha valaki meghalt, hanem akkor is, ha valaki születik. Volt egy kampányunk, miszerint aki szeretné, hogy megszülessenek a gyerekek, rakja ki a zászlót. A felhívásunkra a Miniszterelnökség és a Főpolgármesteri Hivatal is kirakta az épületeire. Abszolút pártok fölött álló, egy közös gondolatot képviselő civil szervezet vagyunk, ami minden gyereknek örül, teljesen mindegy, hogy fideszes, LMP-s vagy tiszás gyerek születik.

Gál Petra Júlia

Interjú
hirdetés