hirdetés: offline-2026

hirdetés

2026.06.23.

„Mintha a középkori Lengyelországban lettem volna” – így áradozott Pannonhalmáról a 777-nek Grzegorz Ryś krakkói érseke

Bíborosi gyorsinterjú a 777-en!

Sikerült egy rövid interjú erejéig beszélgetnie Grzegorz Ryś bíborossal, Krakkó érsekével a  czestohowai zarándoklaton jelen lévő Gál Petra Júlia tudósítónaknak. A bíboros a 777-nek felelevenítette, hogy két alkalommal már járt Magyarországon, egy évvel ezelőtt Pannonhalmát is megismerte, amely nagy hatással volt rá:

„Nagyon régen volt, amikor első alkalommal jártam Magyarországon, de egy évvel ezelőtt Pannonhalmán egy kicsivel több időt tölthettem el, ahol egy konferencia volt. Úgy éreztem magam Pannonhalmán, mintha a középkori Lengyelországban lennék. Gyakorlatilag a kereszténység onnan indult el, a legrégebbi bencés kolostor Magyarországon. Tyniecben, Krakkó közelében van egy nagyon hasonló kolostor, igaz az valamivel fiatalabb. Nagyon jó megtapasztalása volt a közösségnek a szeretete.”

A bíboros udvariasan visszautasította a lehetőséget, hogy kollégánk megtanítson neki egy magyar mondatot, amely a következő lett volna: „Békesség nektek!”. De ki tudja, lehet hogy jövőre még ezt is hallhatjuk Tőle! Ezúton is köszönjük a segítséget Bátor Botond pálos szerzetes atyának, aki nagyszerű lengyel nyelvtudással örvendeztette meg a bíborost, a riportert – és a 777 közönségét is.

hirdetés

Gál Petra Júlia ezeket a napokat Czestochowában tölti, a zarándoklatra a Misszió Tours Utazási Iroda szervezésében induló Fekete Madonna zarándokvonattal érkezett. A 777 közösségi oldalain folyamatosan nyomon követhetitek tudósításait, interjúit, de ami ennél is fontosabb, hogy az Imafalra írt szándékaitokat is magával viszi a gyönyörű kegyhelyre.


Grzegorz Ryś (szül. 1964. február 9., Krakkó) lengyel katolikus bíboros, teológus és egyháztörténész. Pappá 1988-ban szentelték, majd teológiai tanulmányai után oktatóként és kutatóként dolgozott. Különösen az egyháztörténet és a lelkipásztori munka területén vált ismertté.

2011-ben segédpüspökké nevezték ki, 2017-ben pedig Łódź érseke lett. 2023-ban Ferenc pápa bíborossá kreálta. 2025-ben Krakkó érsekévé és metropolitájává nevezték ki. Munkásságát a párbeszédre való nyitottság, a fiatalok megszólítása és a társadalmi kérdések iránti érzékenység jellemzi. A lengyel katolikus egyház egyik meghatározó és nagy tekintélyű vezetőjeként tartják számon.


 

Borítókép: Klaudia Radecka / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Hírek
hirdetés