2025.07.04.

Ilyen élőben a világ legkaotikusabb lóversenye – a sienai palio – GALÉRIA!

A Provenzanoi Madonna tiszteletére ajánlott júliusi Palio az Oca (lúd) contrada győzelmét hozta, amely kerületnek Sienai Szent Katalin is szülötte. Lánykéréstől verekedésig minden történt a közel hatvanezer fős tömegben, amely Siena főterén, a Piazza del Campón gyűlt össze a világ legveszélyesebb lóversenyeként is emlegetett eseményen. A 777 önkéntese, Dudás-Kass Csenge a helyszínen élhette át a különleges kulturális és sportélményt.

Van egy város Toszkána szívében, ahol a történelem, a hit és a közösségi hovatartozás egy középkori gyökerekkel bíró lóversenyben fonódik össze, amely képes könnyekre fakasztani a felnőtt férfiakat, ellenséggé tenni a város lakóit, hogy aztán este önfeledten boruljanak egymás nyakába, a város utcáin tartott hatalmas ünnepi lakomán.

Siena városát 17 contrada alkotja, melyek a legkülönfélébb állatok nevét viselik az unikornistól kezdve a hernyóig. Sienai Szent Katalin az Oca (lúd) contrada szülötte, amely összesítve a valaha volt legtöbb Palio győzelmet tudhatja magáénak. Minden kerület saját lobogóval, múzeummal és templommal rendelkezik. Vannak szövetséges és ellenséges kerületek – bármennyire is értetlenül álljon a kívülálló ehhez, Siena lakói véresen komolyan veszik a rendszert.

A Bruco (hernyó) contrada a harmadik helyen végzett – Fotó: Dudás-Kass Csenge 

Évente két alkalommal kerül megrendezésre a Palio Sienában. Először július 2-án, amikor a Provenzanoi Madonna, majd augusztus 16-án, amikor Nagyboldogasszony tiszteletére ajánlják. 

A Palio nem csupán egy lóverseny, hanem egy életérzés, a sienai ember identitása. A legkacifántosabb körmondatokkal sem lehet igazán átadni mi zajlik ezekben a napokban Sienában. Nem túlzás állítani, hogy a város lakói bolondulnak a Palio ünnepéért.

A verseny napját a főtéren hajnalban tartott szentmise (“a zsoké miséje”) nyitja meg. Délután pedig – közvetlenül a futam előtt – minden egyes contrada templomában összegyűlnek a helyi lakosok és sor kerül az őket képviselő ló megáldására. Ahogy közeledik a kora este, úgy fokozódik a feszültség, és az egész város összegyűlik a Piazza del Campón, Siena szívében, ahol maga a Palio zajlik.

hirdetés

Augusto Paolo Lojudice érsek mutta be a “zsokémisét” – Fotó: Dudás-Kass Csenge

A Piazza del Campo kagyló alakú tere és történelmi épületegyüttese arénává alakul, a közepén közel 60.000 ember várja izgatottan a verseny indulását jelző ágyúdörejt. A futam rövid, de intenzív: a lovaknak három kört kell teljesíteniük a téren, és minden másodperc döntő jelentőségű. Írott szabályok nincsenek: a küzdelem heves, kaotikus és brutális. Nem csak a sebesség számít, hanem a stratégia, a bátorság, és némi szerencse is. A versenyzők a másik lovat vagy lovast is üthetik az ostorukkal, és mivel nyereg nélkül, szőrén ülik meg az állatot, nagyon gyakori, hogy a ló zsokéja nélkül fejezi be a versenyt (ami azonban nem akadálya annak, hogy győzelmet arasson).

A Tartuca (teknős) contrada lova is kisodródott, majd lovasa nélkül folytatta a versenyt – Fotó: Dudás-Kass Csenge

A győztes contrada jutalma egy kézzel festett “drapellino”, győzelmi zászló, melyet minden alkalomra más és más művész alkot meg, és amelynek elengedhetetlen eleme Mária megjelenítése. 

A győzelmi selyemzászló ez alkalommal Riccardo Manganelli sienai művész munkája – Fotó: Dudás-Kass Csenge

Amint a futam befejeződik (amely általában kevesebb mint két perc alatt a végéhez is ér) a zsokét katartikus hangulatban, a vállukon viszik át a közeli templomba, ahol a Provenzanoi Madonna szobránál Te Deum éneklésével adnak hálát a győzelemért.

Tittia (Giovanni Atzeni), a győztes zsoké – Fotó: Dudás-Kass Csenge

Ezt követően hatalmas ünneplés kezdődik a városban, egész este szólnak a harangok, lengenek a zászlók és a diadalmaskodó contrada vendégül látja a város minden lakóját pár pohár borra. 

A Te Deum éneklése, hálaadás Istennek:

A győztes kerület lakosai a Palio után szokás szerint cumit vesznek a szájukba, mert a győzelmet olyan örömteli és jelentős eseménynek tartják, mintha a contrada újjászületett volna, új életet kezdenének.

A győztes contrada lakosai ünneplik az “újjászületést” – Fotó: Dudás Kass Csenge

További helyszíni fotóink a különleges sienai eseményről:

A képre kattintva galéria nyílik!

Borítókép - Fotó: Dudás-Kass Csenge / 777
Nagyvilág
hirdetés