Az első női országgyűlési képviselő Slachta Margit volt, őt követte Kéthly Anna. Bár nem álltak azonos ideológiai alapokon, mégis több dologban hasonlítottak, mint különböztek egymástól. Most szeptemberben jelent meg egy rövid film, amely e két nagyszerű nő életét meséli el nekünk.
Slachta Margit szerzetesnővér és konzervatív világnézetű politikusnő volt. 1920-ban ő lett az első női országgyűlési képviselő, élete és hivatása vezérlőelvének Jézus szeret parancsolatát tekintette. 1923-ban megalapította a Szociális Testvérek Társaságát. Parlamenti felszólalásaiban – többek között – harcolt a nők választójogáért, ellenezte az egyházi iskolák államosítását. Úttörője volt a nő- és családvédelem témakörének. A második világháború borzalmai közepette, nőtársaival bátran vállalta a veszélyt zsidómentő tevékenységével. 1949-ben emigrációba kényszerült, még életében részesült a Világ Igaza elismerésben. Modern, kérlelhetetlen, igaz életével nagy szolgálatot tett az utókor számára.
Kéthly Anna szociáldemokrata politikus, az Országgyűlés második női képviselője, a Nemzetgyűlés, – majd Országgyűlés alelnöke, pártelnök és később államminiszter is volt. Küzdött a nők jogaiért, az egészségügyi ellátás kiszélesítéséért. 1956 után szintén emigrációba kényszerült.
A két nő hazájuktól távol is serényen igyekezett minden tőlük telhetőt megtenni a magyar ügy érdekében. Nemzetközi szinten – az ENSZ-ben évekig napirenden tartották 1956 forradalmának tragédiáját.
Véleménykülönbségeik ellenére, mégis azonos célok sarkallták őket cselekvésre. Politikai hivatásukban, – az általuk felkarolt ügyek mibenléte jól példázza –, hogy szükség van nőkre a politikában. Egyfelől nem azért mert nők, másfelől pedig éppen azért. Olyan ügyeket karoltak fel, amely problémák érzékeléséhez szükség volt mély empátiájukra, értő figyelmükre, okos racionalizmusukra, együttérző szeretetükre.
Nem volt és soha nem is lesz reális elvárás, hogy a nőknek fontos kérdéseket férfiak vitassák meg, hogy képviselve legyünk, ahhoz mi kellettünk és kellünk ma is. Mint mindenben, így a közszolgálat terén is a férfiaknak és a nőknek egyaránt van létjogosultságuk. Az egyik a másik nélkül semmi.
Nem jobbak vagy rosszabbak, hanem szükségszerű kiegyensúlyozói egymásnak. Gyarlóságaink és erényeink tompulhatnak és erősödhetnek, ha nem egymást hátráltatva, hanem segítve lépünk fel céljaink érdekében.
Slachta Margiton keresztül pedig arról is bizonyságot nyerhetünk, hogy a politizálás és a hívő élet nem zárja ki egymást, sőt.
Mindenkinek szeretettel ajánlom figyelmébe a Hősnők című filmet, mert jó. Nagyszerű színésznők bújtak az egykori politikusnőink bőrébe.
Gál Petra Júlia