Nem mindenki született arra, hogy gyermekeknek tartson Bibliaórát. Pár évig én is derekasan tartottam foglalkozásokat a gyerekeknek vasárnaponként a gyülekezetemben, de egy idő után kifogytam az ötletekből és a lelkesedésből. Ha akkor találkozom a Reménység Magjai Alapítvány képzéseivel, lehet máshogy alakul minden.
Nagy örömmel vettem részt a Reménység Magjai Alapítvány (ReMa) egyik webináriumán, ami hitoktatóknak segített abban, hogyan tartsanak Zoom-on keresztül foglalkozást a gyerekeknek. Az online átállás miatt sokan kényszerültek rá ennek az eszköznek a használatára és sok a tanácstalanság: milyen vizuális eszközöket lehet alkalmazni? Hogyan építsük fel az órát? Milyen játékokat lehet játszani?
A webinárium elején arra számítottam, hogy a Zoom működéséről fogunk órákon át tanulni, azonban az előadás minden várakozásomat felülmúlta. Kissné Osztafin Ildikó olyan lelkesedéssel mesélt az órák menetéről, a különböző játékokról és lehetőségekről, hogy az öröme rám is átragadt! A webinárium alatt csak arra tudtam gondolni, hogy milyen szerencsések azok a gyerekek, akiket egy ilyen lelkes és elkötelezett hittantanár tanít!
Fantasztikus érzés volt megtapasztalni azt is, hogyan tudjuk keresztényként felemelni egymást és lelkesíteni azokat, akik éppen kicsit elfáradtak a szolgálatban, vagy csüggedtek. Külön öröm volt látni, hogy(,) bár az online oktatás soha nem látott kihívások elé állított minden pedagógust, Ildi boldogan mesélte a különféle ötleteit, és az is kiderült, hogy a szülők számára is sokat jelentettek a hittanórái.
Bevallom, korábban nem ismertem a ReMa pedagógiai alapgondolatait, de nagyon megfogott! „Alapítványunk pedagógiai alapgondolata, hogy a keresztény nevelésnek és hitoktatásnak nem csak tudást kell közvetítenie, mivel a hitet magát nem lehet oktatni. Ezért a gyermekek értelme mellett az érzelmeiket és az akaratukat, vagyis a teljes személyiségüket kell tudnunk megszólítani, megérinteni. A gyermekeknek nemcsak megismerniük, hanem át is kell élniük a hitigazságokat ahhoz, hogy a hit bennük is kisarjadjon és növekedni tudjon, hogy életformáló erővé váljon. Ezt jelenti a megtapasztaláson alapuló keresztény hitoktatás.” – írja az alapítvány a honlapján.
Ezt a módszert a webináriumon is röviden megismerhettük, az órák felépítésén keresztül. Ildi játékos módszereket tanított nekünk, résztvevőknek, melyek segítségével jobban megragadja a gyermekeket az oktatott anyag, de legfőképpen az isteni üzenet.
A ReMa honlapján számtalan segédanyag és képzés közül lehet válogatni. Ha te is úgy érzed, hogy elakadtál a hittanórákkal, vagy szeretnél besegíteni a gyülekezetedben, közösségedben, akkor teljes szívvel tudom ajánlani a ReMa kínálatát! Most különösen nagy szükségünk van arra, hogy segítsünk a családoknak, a gyermekeknek és a szülőknek is. Ha te is átérzed ezt a szolgálatodban, de nincsenek ötleteid a videochates alkalmakra, akkor érdemes részt venni egy webináriumon.
További részletek ITT találhatóak.