Csendes gyilkosnak is hívják, négyből egy keresztény nőt érint, de a férfiak is ugyanúgy áldozatok lehetnek. A bántalmazás megjelenik az egyházban és a gyülekezetekben is. A spirituális bántalmazó a Biblia önkényes értelmezésével támasztja alá hatalmát és manipulálja áldozatát. A Gospel Café legutóbbi beszélgetésében egy igazán megrázó témáról volt szó.
Obreczán Beatrix kommunikációs szakember és Tölgyes Gabriella műsorvezető egy megdöbbentően sokakat érintő témáról beszélgetett a Gospel Café legutóbbi adásában. A bántalmazásnak többféle formája van és a szakember szerint a keresztény bántalmazottak különösen nehéz helyzetben vannak világi társaikhoz képest, hiszen lehet, hogy egy olyan közegben vannak, ahol a tanítások nem Isten igazságát tükrözik. Például a férfi és női szerepeket félreértelmezik.
A bántás és a bántalmazás között különbséget kell tenni, hiszen minden kapcsolatban előfordul, hogy kölcsönösen megbántjuk, bántjuk a másikat. Obreczán Beatrix szerint fontos különbség, hogy amikor szembesítjük párunkat azzal, hogy bántó volt a viselkedése, akkor egy egészséges kapcsolatban ezt a másik fél beismeri és bocsánatot tud kérni.
A bántalmazás viszont hosszú időn át, módszeresen és rendszeresen történik. A bántalmazó kontrollt akar gyakorolni a másik felett, azonban ez az elcsúszott viszony sosincs egyértelműen kimondva.
A bántalmazó célja, hogy az ő kezében legyen a kontroll, mindig az valósuljon meg, amit ő kitalál és ezt módszeres, manipulatív eszközökkel mindig el is éri.
Az ilyen verbális bántalmazásnak nincsenek olyan látható jelei, mint a fizikai bántalmazásnak. Kívülállóként észre sem lehet venni. Obreczán Beatrix szerint például ennek a jelei az állandó kritizálás és a másik minimalizálása, azaz a bántalmazó elhiteti a bántalmazottal, hogy az érzései nem jogosak, ő nem fontos. A kommunikációs szakember egy példával is szemléltette az elhangzottakat: a bántalmazottnak lemerül a telefonja és nem tudja jelezni, hogy később ér haza, ami miatt aztán a bántalmazó azzal bünteti, hogy két hétig nem szól hozzá.
Ilyenkor persze mindig felmerül a kérdés, hogy a bántalmazó tudatosan cselekszik-e? Obreczán Beatrix szerint nem feltétlenül tudatos ez a viselkedés és ennek több oka is lehet, a rossz családi mintáktól elkezdve a pszichés betegségekig.
Amikor a bántalmazás témájáról van szó, akkor minden szakember kiemeli, hogy bárkiből lehet áldozat. A legerősebb önbizalmat is le lehet törni, bár vannak, akik könnyebben kerülnek bele ilyen kapcsolatba. De van segítség és lehet kiutat találni a bántalmazásból és a bántalmazói szerepből is!
A teljes beszélgetést az alábbi videóban lehet megnézni:
Ha Ön, vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a
116-123
ingyenes lelki elsősegély számot!