Biztos sokunknak nehéz a jelenlegi advent, mivel sokkal több időt kell bezártságban töltenünk. Azonban Papp Miklós atya adventi lelkigyakorlatában felhívta a figyelmet arra, hogy lássuk meg ennek az időszaknak a pozitívumát is.
Papp Miklós atya kiemelte, hogy egy nagyon furcsa adventben vagyunk, amelyhez hasonlóra az idősebbek sem emlékezhetnek. A Kecskeméti Főplébánián tartott adventi lelkigyakorlatában arra is felhívta a figyelmet, hogy miként lehet pozitívra átfordítani az idei „járványos” adventet.
„Az első, amit mindenki megérez, az a bezártság. Ezt negatívan éljük meg, mintha ez csak korlátozna minket. A híveimnek azt mondom, hogy a zártságot úgy éljük meg, mint Noé bárkáját.
Aki tud fegyelmezett lenni az otthonában, azt megvédi a zártság.
Azt látjuk, hogy azoknál a népeknél, amelyek nem tudják tartani ezt a zártságot, ott elszabadul a járvány. Az otthonaink most olyanok, mint Noé bárkája, hogy vigyáz ránk a bezártság. Ez nemcsak valami rossz dolog, hanem itt történhet valami plusz.”
Miklós atya hangsúlyozta, hogy minden nagy ünnepünk történetében van bezártság is előtte. Jézus Betlehemben zárt, intim környezetben született meg. Aztán húsvétkor a feltámadt Jézus nem jelent meg mindenkinek, mindenhol. Hanem először a tanítványoknak, akik együtt vannak és bezárkóztak. Mindkét esetben jön utána a nyitás is, mint a napkeleti bölcsek és a pásztorok eljövetele, vagy húsvétkor, amikor a zártság után a feltámadást hirdetjük.
„Nagyon izgalmas, hogy az Úristen a maga intim közelségét nem adja kéretlenül mindenkinek, hanem azoknak, akik tudnak a világtól egy picit elvonulni, elzárkózni, csendben lenni. Az egész advent is erről szól. Azt akarja bennünk megerősíteni, hogy most nem kell annyi ajándékot venni, nem lökdösődünk a boltokban, most nem fogunk annyit főzni. Egy kicsit jobban tudunk figyelni az ünnep lényegére. Úgy látom, hogy karácsony ünnepére annyi réteg rárakódott, hogy a járvány ezeket kicsit lepucolja, ami nem baj. Annak baj, aki karácsonykor csak ezeket a „rétegeket” ünnepelte.”
A lelkigyakorlat teljes egészében az alábbi videóban visszanézhető.
Forrás: Youtube / Kecskeméti Főplébánia